Past Winners

 

Year Owner Horse Rider
Eltham Race Course
1863 Mr G Arbuthnot Chickahominy Capt Ruck-Keene
Farningham Race Course
1864 Capt J Vibart Ubique Capt Makham
Eltham Race Course
1865 Capt Hunt Jim Crow Mr Callow
1866 Capt Wortham Oldcastle Mr Griffiths
1867 Mr Magenis Vesta Mr Magenis
1868 Capt the Hon L Addington Clinker Capt Izod
1869 Mr H Browne Conjuror Mr H Browne
1870 Mr H Browne Conjuror Mr H Browne
1871 Maj Byrne Jerome Mr H Browne
Bromley
1872 Maj Byrne Jerome Mr H Browne
1873 Mr Custance Whitchurch Mr Annesley
1874 Mr G Turnbull The Poet Mr H Browne
1875 Mr Dalbiac Outpost Mr Dalbiac
Croyden
1876 Maj Rait Strike Mr French
Eltham
1877 Mr Dalbiac Moatlands Mr Dalbiac
Sandown Park
1878 Mr Dalbiac Swift Mr Dalbiac
1879 Mr Carden Extinguisher Mr Dalbiac
Bromley
1880 Mr Dalbiac Fiddlestick Mr Dalbiac
1881 Capt Beaver Grateful Capt Beaver
1882 Mr Murphy La Mienne Mr Murphy
1883 Meeting abandoned
Plumstead
1884 Mr AH Carter Bear II Mr Tylden
1885 Capt Rogers Damsel Capt Barry
1886 Capy Workman Johnny Longtail Mr Beever
1887 Mr HL Powell Great Paul Mr Beever
1888 Capt Russell Wallace Capt Russell
Kempton Park
1889 Capt Blane Mazzard Mr Beever
1890 Meeting abandoned
1891 No Gold Cup
Aldershot
1892 Mr JL Powell Rocket Mr Blacker
1893 Mr JL Powell Eclipse Capt A King
1894 Capt Chapman Father Pat Mr O’Connor
1895 Mr Russell Oldnall Lincoln Lad Mr EJR Peel
1896 Mr JF Lamont Honour Oak Mr JF Lamont
1897 Capt Ferrar Princess Clare Capt Ferrar
1898 Mr Vanua Lava No Name Mr Vanua Lava
1899 HJ Brock Lady Henbury Mr HH Tudor
1900-1902 No meetings during the South African War
1903 Maj Courage Commrade II Mr Mayall
1904 Mr Kingsley Willett Cannonesse Mr Kingsley Willett
1905 Capt Hankey Beloved Capt Hankey
1906 Mr HP Burnyeat Downpatrick II Mr HP Burnyeat
1907 Mr M McGillicuddy Irish Wisdom Mr M McGillicuddy
1908 Mr M McGillicuddy Foolhardy y Mr M McGillicudd
1909 Col Chance Hebe Mr AP Heneage
1910 Mr CT Walwyn Andorra Mr CT Walwyn
1911 Mr K Parbury Ruby Light Mr K Parbury
1912 Mr K Parbury Ruby Light Mr K Parbury
1914 Mr EC Anstey St James’s Park Mr EC Anstey
1915-1919 No meetings during the Great War
1920 Capt NH Huttenbach Curraghgour NH Huttenbach
Sandown Park
1921 Lt Col JH Gibbon Caradoc II Lt Col JH Gibbon
1922 Lt Col JH Gibbon Caradoc II Lt Col JH Gibbon
1923 Maj CT Walwyn Clonhugh Maj CT Walwyn
1924 Capt HB Latham Laddoux Capt HB Latham
1925 Mr Humsden Speedy Minstrel Mr H Lumsden
1926 Maj TH Sebag-Montifiore Snapper Maj T Cavenagh
1927 Maj TH Sebag-Montifiore Snapper Capt M Dennis
1928 Mr CN Brownhill Drintyre Mr CN Brownhill
1929 Maj TH Sebag-Montifiore St Roy Capt M Dennis
1930 Maj TH Sebag-Montifiore Pride of the Morning Capt M Dennis
1931 MR ADM Teacher Gunner L Mr ADM Teacher
1932 Capt WA Sheil Pay Day Capt WA Sheil
1933 Mr CHP Crawford Swansdown Mr P Gregson
1934 Mr RBT Daniell Riposte Mr RBT Daniell
1935 Capt HC Phillips Gold Cup Capt HC Phillips
1936 Mr WR Holman Applaud Mr WR Holman
1937 Mr W Scott Plummer March Brown IV Mr Scott Plummer
1938 Capt RBT Daniell Distant Horizon Capt HC Phillips
1939 Mr WR Holman Applaud Mr WR Holman
1940-1945 No meetings during World War Two
1946-1948 No Gold Cup
1949 Brig BJ Fowler Flaming Way Brig BJ Fowler
1950 Maj C Armitage Golden Plover II Lt Col WR Holman
1951 Lt Col JCH Meade Silverland Lt Col JCH Meade
1952 Meeting abandoned
1953 Maj TC Palmer Moongight III Maj TC Palmer
1954 Maj TC Palmer Moongight III Maj TC Palmer
1955 Mr WA Tellwright Barber’s Tale Mr WA Tellwright
1956 Lt Col FWC Weldon Snowshill Jim Lt Col FWC Weldon
1957 Lt Col FWC Weldon Snowshill Jim Lt Col FWC Weldon
1958 Maj RL Spiller Spitall Hill Mr GD Thatcher
1959 Capt GHW Oakford Sunton Heath Capt GHW Oakford
1960 Maj FE Taylor William Pitt Maj FE Taylor
1961 Maj FE Taylor William Pitt Maj FE Taylor
1962 Brig MSK Maunsell Pax Vobis Capt JR Templer
1963 Brig MSK Maunsell Pax Vobis Capt JR Templer
1964 Capt FG Matthews Sunsketch Capt FG Matthews
1965 Maj E Cliff McCulloch The Ranger Mr RJ Vines
1966 Mr WA Tellwright Trunk Call Mr WA Tellwright
1967 Capt FG Matthews Sunsketch Capt FG Matthews
1968 Maj HP Rushton Rosies Cousin Mr J Mead
1969 Lt Col JRE Benson Solimyth Mr J Mead
1970 Capt RD Kennedy Knight of Gold Capt RJ Vines
1971 Col V Le Marchant The Ghost Mr J Mead
1972 Lt Col WN Arnold Skygazer Mr D Wales
Kempton Park
1973 Capt RN Cooper Pirolace Mr J Mead
Sandown Park
1974 TD Holland-Martin Merchant Banker TD Holland-Martin
1975 Lord Fitzwilliam Playbill Mr D Wales
1976 Mr DA Wales Apache Chief Mr WA Tellwright
1977 Mr AJC White Neat Perry Mr CL Moore
1978 Capt RLJ Hodges Ten Up Capt RLJ Hodges
1979 TD Holland-Martin Wisbech Lad TD Holland-Martin
1980 Capt RLJ Hodges Ten Up Capt RLJ Hodges
1981 Capt J Evetts Border Mark Capt J Evetts
Kempton Park
1982 Capt RLJ Hodges Ten Up Capt RLJ Hodges
Sandown Park
1983 Lt Col JW Deacon De Pluvinel Capt GR Prest
1984 Maj Sir Kenneth Butt Quarrier T Thompson-Jones
1985 Maj EWO’F Wilson Turn Blue Mr G Oxley
1986 Maj Sir Kenneth Butt Quarrier T Thompson-Jones
1987 Maj Sir Kenneth Butt Quarrier T Thompson-Jones
1988 Lt Col RJR Symonds Coolcotts WO2 DJ Warren
1989 Capt GR Prest De Pluvinel Mr J Trice-Rolph
1990 Capt GR Prest De Pluvinel Mr J Trice-Rolph
1991 Mr Peter Spicer Roscoe Harvey Mr J Trice-Rolph
1992 Mr M Heaton-Ellis Camden Belle Maj O Ellwood
1993 Mr DE Fletcher Gaelic Cherry C Ward- Thomas
1994 Mr & Mrs R Humphreys Wellknown Character Lt D Alers-Hankey
1995 Mr DG Chuston Cool Ground Lt D Alers-Hankey
1996 HM The Queen Mother Norman Conqueror Maj O Ellwood
1997 Maj Gen RL Burges Lucky Dollar Maj SJ Robinson
1998 Col JC Webber Magnetic Reel Maj O Ellwood
1999 Mr M Heaton-Ellis and Lt Col A Tavener Carlisle Banditos Lt A Michael
2000 Maj SJ Robinson Noyan Miss L Horner
2001 14 Regiment RA Mister One Maj O Ellwood
2002 Maj CWS Lane Kings Mistral Lt H Norton
2003 Maj AMJ Shaw Storm Damage Mr J Snowden
2004 14 Regiment RA Gunner Welburn Mr E Andrews
2005 Maj AMJ Shaw Whitenzo Mr J Snowden
2006 Maj AMJ Shaw Inca Trail Mr J Snowden
2007 Maj RW Humphreys Back Nine Maj D Alers-Hankey
2008 Maj A M J Shaw Le Duc Capt J Snowden
2009 Mr D McCain Jnr Bannister Lane Capt TWC Edwards
2010 Maj J Thorneloe Mr Big Capt HAR Wallace
2011 100 Regiment RA(V) Surenaga LBdr Randell, S
2012 Lt Col RJR Symonds Bradley Mr R Spencer
2013 Maj AMJ Shaw Gwanako LBdr Sole, J
Wincanton
2014 Mr DG Churston Savant Bleu Capt HAR Wallace
Sandown Park
2015 Maj AMJ Shaw  Cowards Close LBdr Sole, J
2016 Mr M Hampson Jenny’s Surprise Miss B Hampson
2017 Lt Col EL Bridge Rathlin Rose Capt G Disney